Máme pro vás malou ochutnávku toho, co v našem muzeu najdete.

Mechanický válec Husch

Jedná se o nejstarší mechanický válec vyrobený v Československu. Pochází z poloviny 30. let a vyrobila ho Hornolitvínovická firma Husch. Hračka měří 21cm, je celá vyrobená z potištěného plechu a má pružinový strojek, který se natáčí klíčkem.

Miniaturní tank

Miniaturní tank od Igry Praha se začal vyrábět koncem 60. let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem). Vyráběl se z potištěného plechu a plastu. Ten byl použit na výrobu kol, která mohla být buď černá nebo bílá. U samotného tanku jsou známé verze v různých odstínech zelené a khaki. Hračka je dlouhá 10,5 cm a její cena v hračkářství byla 20 Kčs.

Praga S5T

Praga S5T verze cisterna (mléko) se vyráběla na přelomu 50. a 60. let. Bakelitové autíčko s plastovými kolečky a pryžovými pneumatikami, které je dlouhé 9 cm, vyrobilo družstvo Igra Praha. Setrvačníková hračka, jenž se vyráběla i v mnoha dalších verzích (například valník, sklápěčka, kuka vůz, jeřáb, katuše, bagr, přepravník dřeva a další), stála v tehdejší prodejně hračkářství 7,50 Kčs. Dnes je tato verze cisterna sběrateli velmi oblíbená a jedná se o poměrně dražší kousek do sbírky.

 

Tatra 815 Rallye - Kapské Město

Nákladní autíčko vyrábělo Kovodružstvo Náchod (KDN) a následně firma Kaden z Nového Hrádku v letech 1987 až 1997. Jedná se o autíčko bez pohonu v měřítku 1:43 dlouhé 17 cm, materiálově kombinované z plastu a potištěného plechu. Hračka se dala pořídit od 35 Kčs a byla velmi oblíbená. I proto se tyto Tatry 815 vyráběly v několika variantách. Například: valník, mobilní operační jednotka, rallye paříž-dakar, GTC-cesta kolem světa, safari zoo Dvůr Králové, přepravník, vyklápěčka, truck kennworth a jiné.

L-29 Delfín

 výrobce KDN (Kovodružstvo Náchod)

Jedná se o plastovou hračku letadla dlouhou 29,5 cm na setrvačníkový pohon s pryžovými pneumatikami. Vyráběla se již v polovině 60. let. Tehdy ještě v podniku Chronotechna, závod Vyškov na Moravě, později už v náchodském KDN v mnoha verzích. Na počátku výroby neměla hračka například pilota, plechové sedačky a kokpit nebyl z plexiskla. Později, až do konce 70. let, kdy se hračka vyráběla, už součástí letadla byly. V hračkářství se dalo pořídit za 22 Kčs. Vyrábělo se až do poloviny 90. let v různých barevných provedení,  z nichž nejvíce jsou známé žlutomodré a stříbrné verze. Později  se výroba vrátila k jednodušší verzi z počátku výroby.

 

Škoda 120 L od KDN

Škoda 120 L od KDN se vyráběla na začátku 80. let. Jednalo se o velmi oblíbenou hračku plastového autíčka v měřítku 1:20, dlouhého 20 cm s otevírací kapotou, které se vyrábělo v několika barevných verzích také i jako Požární ochrana, Rychlá pomoc nebo Spoje. Autíčko stálo v hračkářství 31 Kčs. V prodeji pak byla také od poloviny 80. let varianta s vlekem, která se dala pořídit za 38 Kčs. Verze autíčka Škoda 120 L v barvách VB (Veřejná Bezpečnost) je pak velmi vzácná a sběrateli vyhledávaná. Později se vyrobila i verze POLICIE.

 

 

 

Tatra 138 - skříňové auto (ČSAD)

výrobce KDN (Kovodružstvo Náchod)

Bylo vyráběno od konce 60. až do začátku 80. let. Jedná se o setrvačníkové nákladní auto, jehož starší verze má plechová a novější verze plastová kola s pneumatikou. Její cena v hračkářství byla 45 Kčs. Dnes je sběrateli nejenom ze série Tater 138 vyráběných v KDN nejvyhledávanější, ale také nejcennější. Tato skříňová Tatra 138, jenž je na zádi otevíratelná, se v podniku vyráběla v mnoha barevných variacích plastové kabiny a také i ve variantě Pilsner Urquell nebo Mrazírenský vůz. Mimo to pak ještě ve verzích: vyklápěčka, domíchávač betonu a cisterna (buď mléko nebo benzin). Hračka měří 28 cm a byla určena především pro menší děti. Mnohé z nich pak brázdily nejedno pískoviště. Materiálově byla tato hračka kombinovaná. Na výrobu bylo použito potištěného plechu, dále pak plastu a pryže.