O muzeu

V srdci České republiky, ve vesničce Příseka naleznete unikátní Muzeum autíček a starých hraček.
Ve čtyřech podlažích zrekonstruovaného zámku na Vás čeká více než 11 500 raritních exponátů – téměř kompletní sbírka autíček a modelů vyrobených na území Československa ve 20. století, a to jak od desítek výrobců tuzemských, tak i těch zahraničních.

,

Autíčka, jak již název napovídá, celému muzeu dominují, avšak naleznete zde i letadla, vláčky, hry a jiné staré hračky.

V přízemí se dozvíte více o společnosti Abrex, která vyvíjí a následně vyrábí kovové modely aut značky Škoda. Kromě toho tu najdete i ukázku modelů od firmy Montex, plastové Tatry s kterými jsme si všichni hráli na pískovišti a dále jsme pro vás připravili ukázku šikovnosti lidí, kteří upravili hračky na skutečná auta tehdejší doby. Videoukázky v našem minikině napoví, jak se autíčka vyrábí a také jak probíhala rekonstrukce zámečku.

První patro zámečku je věnováno expozici československé produkce podniků z let 1910–1991, a to především Ites, Směr, Igra, Kovap, Kaden, Merkur a dalších. Naleznete zde téměř vše, co v Československu vzniklo.

Kromě autíček tady najdete i hernu pro vaše ratolesti.

Ve druhém patře je umístěno nemalé množství modelů vyprodukovaných v zahraničí, například v Německu, USA, SSSR, Polsku, Japonsku a dalších zemích.

V podkroví, tedy ve třetím patře, je možné shlédnout unikátní sbírku šlapacích autíček.  Kromě toho zde najdete panenky, zajímavé hry či kuchyňky. Takže si na své přijdou i holky.

Zakončení prohlídky muzea se nabízí v přilehlé kavárně, nevšedně zrekonstruované stodole. Mimo příjemného posezení u vynikající kávy, zákusku či jiného občerstvení, zde firma Abrex vystavuje archiv své dosavadní výroby autíček, který skýtá přibližně 1 500 kusů a nabízí k prodeji kovové modely současné produkce.

EXPONÁTY

SPOLEČNOST ABREX

STALO SE

Partneři