Exponáty

Exponáty

Navštivte unikátní muzeum v nově zrekonstruovaném zámku Příseka, jehož historie sahá až do 15. století a připomeňte si tak hračky, se kterými jste si hráli jako malí. Připravili jsme pro vás expozice plné zajímavostí, raritních modelů a překvapení.

 

Tatra 138 - skříňové auto (ČSAD)

výrobce: KDN (Kovodružstvo Náchod)

Bylo vyráběno od konce 60. až do začátku 80.let. Jedná se o setrvačníkové nákladní auto, jehož starší verze má plechová a novější verze plastová kola s pneumatikou. Její cena v hračkářství byla 45,-Kčs. Dnes je sběrateli nejenom ze série Tater 138 vyráběných v KDN nejvyhledávanější, ale také nejcennější. Tato skříňová Tatra 138, jenž je na zádi otevíratelná, se v podniku vyráběla v mnoha barevných variacích plastové kabiny a také i ve variantě Pilsner Urquell nebo Mrazírenský vůz. Mimo to pak ještě ve verzích: vyklápěčka, domíchávač betonu a cisterna (buď mléko nebo benzin). Hračka měří 28cm a byla určena především pro menší děti. Mnohé z nich pak brázdily nejedno pískoviště. Materiálově byla tato hračka kombinovaná. Na výrobu bylo použito potištěného plechu, dále pak plastu a pryže.

 

Škoda 120L VB

Škoda 120 L od KDN

 

Škoda 120 L od KDN se vyráběla na začátku 80.let. Jednalo se o velmi oblíbenou hračku plastového autíčka v měřítku 1:20, dlouhého 20 cm s otevírací kapotou, které se vyrábělo v několika barevných verzích také i jako Požární ochrana, Rychlá pomoc nebo Spoje. Autíčko stálo v hračkářství 31,- Kčs. V prodeji pak byla také od poloviny 80.let varianta s vlekem, která se dala pořídit za 38,-Kčs. Verze autíčka Škoda 120 L v barvách VB (Veřejná Bezpečnost) je pak velmi vzácná a sběrateli vyhledávaná. Později se vyrobila i verze POLICIE.

 

Tramvaj

Mechanická tramvaj

 

Výrobce Igra Praha. Jedná se o plechovou hračku 21cm dlouhou, dnes již legendární tramvaje T-1 na pružinový pohon (natáčená klíčkem). Vyráběla se od konce 60. do poloviny 70.let. Její prodejní cena byla tehdy 18,-Kčs. Tramvaj jezdila po natažení klíčkem po plechových kolejích, ze kterých se po spojení dal utvořit kruh nebo také ovál. Hračka se vyráběla ve dvou barevných provedeních. Nejznámější a prakticky nejvíce rozšířená je červená verze s béžovou střechou a černou trolejí. Méně známá, ale zato o dost cennější, je pak verze tramvaje ve světle modrém provedení s béžovou střechou a černou trolejí. Materiálu na výrobu této hračky bylo pak použito převážně plechu a dále pak plastu, ze kterého jsou kola tramvaje.

 

Mini tank

Miniaturní tank

 

Miniaturní tank od Igry Praha se začal vyrábět koncem 60.let. Jedná se o plechovou hračku s plastovými koly a pryžovými pásy na pružinový pohon (natáčení klíčkem). Vyráběl se z potištěného plechu a plastu. Ten byl použit na výrobu kol, která mohla být buď černá nebo bílá. U samotného tanku jsou známé verze v různých odstínech zelené a khaki. Hračka je dlouhá 10,5 cm a její cena v hračkářství byla 20,- Kčs.

 

Praga S5T

Praga S5T

 

Praga S5T verze cisterna (mléko) se vyráběla na přelomu 50. a 60.let. Bakelitové autíčko s plastovými kolečky a pryžovými pneumatikami, které je dlouhé 9 cm, vyrobilo družstvo Igra Praha. Setrvačníková hračka, jenž se vyráběla i v mnoha dalších verzích (například valník, sklápěčka, kuka vůz, jeřáb, katuše, bagr, přepravník dřeva a další), stála v tehdejší prodejně hračkářství 7,50,- Kčs. Dnes je tato verze cisterna sběrateli velmi oblíbená a jedná se o poměrně dražší kousek do sbírky.

 

Tatra 815

Tatra 815 Rallye - Kapské Město

 

Nákladní autíčko vyrábělo Kovodružstvo Náchod (KDN) a následně firma Kaden z Nového Hrádku v letech 1987 až 1997. Jedná se o autíčko bez pohonu v měřítku 1:43 dlouhé 17 cm, materiálově kombinované z plastu a potištěného plechu. Hračka se dala pořídit od 35,- Kčs a byla velmi oblíbená. I proto se tyto Tatry 815 vyráběly v několika variantách. Například: valník, mobilní operační jednotka, rallye paříž-dakar, GTC-cesta kolem světa, safari zoo Dvůr Králové, přepravník, vyklápěčka, truck kennworth a jiné.

 

Válec

Mechanický válec Husch

 

Jedná se o nejstarší mechanický válec vyrobený v Československu. Pochází z poloviny 30. let a vyrobila ho Hornolitvínovická firma Husch. Hračka měří 21cm, je celá vyrobená z potištěného plechu a má pružinový strojek, který se natáčí klíčkem. V pozdější době a de facto až do dneška se vyrábí v nejrůznějších podobách ve vícero podnicích. Dnes je tato hračka ozdobou každé sbírky starých hraček.

Sportovní auto

Sportovní auto

 

Toto setrvačníkové autíčko vyrábělo v polovině 60. let v mnoha barevných variantách výrobní družstvo Směr Praha. Jedná se o poměrně vzácnou hračku. Na délku měří 17cm a je vyrobená z plastu a celuloidu. Hračka má pryžové pneumatiky a dodnes se těchto autíček dochovalo jen velmi málo. I proto je sběrateli vyhledávána.                                            

Letadlo

L-29 Delfín

 

výrobce KDN (Kovodružstvo Náchod)

Jedná se o plastovou hračku letadla dlouhou 29,5 cm na setrvačníkový pohon s pryžovými pneumatikami. Vyráběla se již v polovině 60. let. Tehdy ještě v podniku Chronotechna, závod Vyškov na Moravě, později už v náchodském KDN v mnoha verzích. Na počátku výroby neměla hračka například pilota, plechové sedačky a kokpit nebyl z plexiskla. Později, až do konce 70. let, kdy se hračka vyráběla, už součástí letadla byly. V hračkářství se dalo pořídit za 22,- Kčs. Vyrábělo se až do poloviny 90. let v různých barevných provedení,  z nichž nejvíce jsou známé žlutomodré a stříbrné verze. Později  se výroba vrátila k jednodušší verzi z počátku výroby.